Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
Zgranie sztabu, pododdziałów operacyjnych i wydzielonych elementów Sił UNDOF to główne cele ćwiczenia polskiego batalionu Sił Rozdzielająco-Obserwacyjnych ONZ w Syrii pk. GOPHER HOLE, które odbyło się w dniach 30-31 maja 2007 r.
2007-06-02

Ćwiczenie odbyło się pod kierownictwem dowódcy PKW - ppłk Jarosława Gromadzińskiego i nawiązywało do sytuacji i zdarzeń mających miejsce w strefie odpowiedzialności POLBATT. Głównym zagadnieniem rozpatrywanym podczas ćwiczenia było rozegranie realistycznych zdarzeń pozwalających ocenić umiejętności operacyjne i sprawdzić zasady współpracy z kwaterą główną UNDOF, grupami obserwatorów ONZ i oficerami łącznikowymi.
Najistotniejszym elementem było skoordynowanie systemu ostrzegania i alarmowania w sytuacjach zaistnienia incydentów i wprowadzenia podwyższonych stanów gotowości alarmowej. W ramach tego sprawdzano reagowanie służb dyżurnych i grup bojowych oraz procedury współpracy z grupami obserwatorów stron ”Alfa” i ”Bravo”. Nie mniej ważne było również doskonalenie obiegu informacji pomiędzy pododdziałami, wydzielonymi do współpracy siłami i sztabem batalionu oraz wykorzystywanie alternatywnych systemów łączności.
W pierwszym etapie ćwiczenia sprawdzono działanie wydzielonych sił i środków kontyngentu w wypadku naruszenia terenu obozowiska oraz szereg incydentów z zakresu ratownictwa medycznego i drogowego. Ponadto przeprowadzono procedurę ewakuacji rannego żołnierza ze strefy „B” do szpitala w strefie „A” przy użyciu „bramy wodnej”.
Etap drugi przewidywał naruszenie warunków porozumienia przez grupę żołnierzy na linii rozgraniczenia, podczas którego doskonalono współdziałanie z kontyngentem austriackim oraz wykorzystanie technik noktowizyjnych do wsparcia działalności RRG (Rapie Reaction Group - Grup Natychmiastowego Reagowania) kompanii. Przeprowadzono także epizod działania patrolu saperskiego (EOD Explosive Ordnance Disposal) podczas wykonywania podejścia do pojazdu w polu minowym.
Podsumowując, ćwiczenie zakończyło się sukcesem, co potwierdził w swych słowach Dowódca UNDOF - Mgen. Wolfgang Jilke, a POLBATT sprostał jego oczekiwaniom i udowodnił swą gotowość do wykonywania zadań mandatowych ONZ, potwierdzając profesjonalizm i sprawność w ich realizacji.

kmdr ppor. Andrzej Czekaj
do galerii >>>Praca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!