Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
O pięknie Afganistanu mówią niemal wszyscy, którzy tu byli lub są. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza, gdy spojrzy się na ten kraj z lotu ptaka.
2007-06-03

Drogi w naszym rozumieniu są tu prawdziwą rzadkością. Częściej mamy do czynienia z mniej lub bardziej wyboistym duktem, lub górską serpentyną. Poruszanie się na kołach wymaga wielkiej wprawy i sporej dozy odwagi. Dlatego tu najczęściej korzystamy z transportu powietrznego. Mini-Casy, śmigłowce Blackhawk i Chinook to podstawowy środek transportu. Na ich pokładach przewożone są setki, jeśli nie tysiące osób dziennie. Każdy statek powietrzny zabiera też pokaźną porcję ładunku. Transportuje się wszystko: od sprzętu wojskowego, żywności na prywatnych paczkach i listach kończąc.
Ten sposób podróżowania ma wiele zalet. W ciągu kilkudziesięciu minut można znaleźć się w bardzo odległym miejscu i równie szybko powrócić do swojej bazy. Jest to najbezpieczniejszy sposób podróżowania po całym kraju. Niezaprzeczalnym walorem są także doznania estetyczne. Gdy leci się blisko pasm górskich często ma się wrażenie, jakby wierzchołki niemal ocierały się o maszynę. A widoki są naprawdę niesamowite. Z góry lepiej widać różnorodność tego kraju. W dole przesuwają się, jak na klatkach filmu, nie tylko górskie pustkowia, ale także oazy zieloności i miasta tętniące życiem. Trudno lepiej niż z pokładu śmigłowca obserwować pojedyncze zabudowania i koczowiska nomadów. Dobry obserwator dostrzeże i karawany na drogach i pasące się stada. Część tych wrażeń postanowiliśmy pokazać w tej mini fotogalerii. Życzymy miłych wrażeń.

Jacek Matuszak
do galerii >>>Praca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!