Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
Żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego PKW KFOR w Kosowie wzięli udział 3 czerwca w marszu kondycyjnym „Dancon March”.
2007-06-06

Warunkiem niezbędnym, aby uczestnik był zakwalifikowany do udziału w marszu był obowiązek posiadania wyposażenia o wadze co najmniej 10 kg. Marsz odbywał się w terenie pagórkowatym w rejonie Kosowskiej Mitrowicy, a jego start i meta ulokowana była w duńskiej bazie „Olaf Rye”. Ośmiogodzinny limit czasowy na pokonanie 25 kilometrowej trasy marszu, był kolejnym warunkiem, ale tym razem umożliwiającym zaliczenie uczestnikom udziału w marszu. W imprezie wzięło udział 1400 żołnierzy z 41 krajów.

Koordynatorem ze strony polskiej był por. mar. Krzysztof PAŃKOWSKI. Udział w marszu wzięło siedemnastu polskich żołnierzy, między innymi szef sztabu polskiego batalionu mjr Tomasz JANUSZ oraz dowódca 1 kzmot kpt. Mariusz DANIEL wraz ze swoimi żołnierzami. Wszyscy żołnierze polskiego batalionu ukończyli marsz w wymaganym czasie. Trasę jako pierwszy z PKW KFOR, pokonał szer.ndt. Przemysław WAŻNY z rezultatem 2 godzin i 53 minut, kolejni na mecie byli szer.ndt. Kamil ŻELAZNY i sierż. Ryszard NIEMIEC. Po ukończeniu marszu uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale.

Najlepszym w klasyfikacji ogólnej okazał się Czech, Roman MARTINEK z czasem 2 godzin i 9 minut, ale nie czas tylko samo uczestnictwo i ukończenie marszu było dla żołnierzy najważniejsze. To oni często sami podnosili poprzeczkę pokonując trasę z ciężarem przekraczającym nie tylko 10 ale i 20 kg, jak np. dowódca 1kzmot. Żołnierze 5 batalionu strzelców podhalańskich raz jeszcze dowiedli że zasługują na mino podhalańczyka oraz zaszczyt kontynuacji chlubnych tradycji jednostek górskich.

rzecznik prasowy PKW KFOR
kpt. Jacek IWAN
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!