Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
Dowódca Operacyjny SZ – gen. Broni Edward Gruszka został uhonorowany Krzyżem „Pro Mari Nostro”
2012-02-29

W dniu 26 lutego br. w ramach obchodów 92 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, Dowódca Operacyjny SZ wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez członków Międzynarodowego Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej (MSKLMiR) z Gimnazjum nr 1 im. gen. broni Stanisława Maczka w Jaworzu oraz Towarzystwo Miłośników Jaworza.
Kulminacyjną częścią spotkania było wręczenie odznaczeń. Dowódca Operacyjny uhonorowany został Krzyżem „Pro Mari Nostro”. Odznaczenia dokonał Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej – Pan dr inż. Andrzej Królikowski - Kapitan Żeglugi Wielkiej.
Podczas uroczystości miała miejsce również prezentacja projektu edukacyjnego „Zaślubiny Polski z Morzem” oraz zwiedzanie Szkolnego Muzeum Fauny i Flory Morskiej.

***FOTOGALERIA***

Krzyż „Pro Mari Nostro” jest drugim, po Pierścieniu Generała Hallera, honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną. Jego początki sięgają okresu międzywojennego. Wyróżnienie to otrzymują osoby i instytucje za działalność wychowawczą młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i umacnianie idei trwania Polski na morzu.
   
Tekst: kpt. Marek Pietrzak – Wydział Prasowy DO SZ
Zdjęcia: archiwum Gimnazjum nr 1 w JaworzuPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!