Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
W środę 6 czerwca spadochroniarze Zespołu Bojowego „C” Polskiej Grupy Bojowej przy współudziale oficerów z Grupy Wsparcia CIMIC, zorganizowali spotkanie w szkole podstawowej w WAZI-KHWA.
2007-06-11

Uczestnikami spotkania byli nauczyciele, uczniowie oraz polscy żołnierze pełniący służbę w południowej części prowincji Paktika. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom z dystryktu WAZI-KHWA kultury, historii i charakterystyki geograficznej Polski. Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez sierż. Pawła OŻGĘ poświęconą polskim symbolom narodowym, walorom krajoznawczym naszego kraju. Uczestnicy spotkania poznali charakterystykę największych polskich miast, a także w wielkim skrócie dzieje polskiej państwowości. Dla wielu z nich była to pierwsza w życiu możliwość poznania zupełnie innego świata.

Szczególne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły zdjęcia zwierząt występujących w Polsce min. żubrów i bobrów. Dla dzieci afgańskich są to gatunki egzotyczne, nie spotykane w ich ojczyźnie. Jak twierdzi dowódca plutonu ppor. Łukasz BYWALEC „pokazywanie polskiej przyrody, polskich krajobrazów, polskiej tradycji i kultury zdobywamy przychylność miejscowej ludności. Chcemy, aby zrozumieli kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Ponadto naszym celem było danie sygnału, że przybyliśmy i jesteśmy tu po to, aby pomóc mieszkańcom prowincji wspierając ich nie tylko na płaszczyźnie zapewnienia bezpieczeństwa, ale również w aspekcie edukacji i kultury”.Dużym zainteresowaniem cieszyły się fragmenty prezentacji poświęcone różnym dyscyplinom sportu jak na przykład: piłce nożnej, siatkowej i skokom narciarskim. Po zakończonej prezentacji nasi żołnierze przekazali nauczycielom pomoce naukowe, natomiast uczniowie otrzymali wyprawki, w skład których wchodziły zeszyty, przybory piśmiennicze oraz tornister szkolny. Wzbudziło to nie ukrywaną radość i entuzjazm, ponieważ niewiele dzieci posiada takie wyposażenie. Jak twierdzi dowódca Zespołu mjr Olgierd CIEŚLA „spotkanie w szkole w WAZI-KHWA było jednym z pierwszych z serii działań z zakresu współpracy cywilno – wojskowej jakie w najbliższym czasie będą podejmowane w strefie odpowiedzialności. Naszym celem jest „wygranie serc i umysłów” lokalnej ludności, pokazanie kim jesteśmy, po co tu jesteśmy i jakie korzyści nasza obecność przynosi, tak aby traktowano nas jako swoich, a nie obcych”.

W planach są dalsze przedsięwzięcia jak choćby pomoc lekarska. W szkole w WAZI-KHWA aktualnie pod okiem 40 nauczycieli wiedzę zdobywa prawie 400 uczniów. To jedna z pierwszych akcji promocyjnych tego typu przeprowadzonych przez Polaków w południowej części prowincji Paktika.

kpt Janusz WDOWSKI
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!