Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
W sobotę 9 czerwca Polski Kontyngent Wojskowy na Wzgórzach Golan zorganizował kolejną „Białą Niedzielę”, do której przyłączył się pediatra z kontyngentu japońskiego wraz ze swoim zespołem.
2007-06-12

Akcja została zorganizowana przy współpracy z lokalnym lekarzem prowincji Quneitra – Rabi Osmanem w miejscowości Braika leżącej w strefie odpowiedzialności POLBATT-u, w miejscowym ośrodku zdrowia. Do dyspozycji lekarzy w błękitnych beretach przydzielono trzy osobne gabinety. Osobno dla kobiet, dzieci i mężczyzn. Ponadto medycy mieli do dyspozycji dodatkowe pomieszczenia do rejestracji pacjentów, gabinet zabiegowy oraz pomieszczenie zaadaptowane na aptekę. Naszych misjonarzy wspierały również pielęgniarki z miejscowej przychodni oraz tłumacze języka arabskiego, którzy de facto na co dzień są nauczycielami języka angielskiego w lokalnych szkołach. W tłumaczeniu pomagał również oficer łącznikowy armii syryjskiej. Całość przygotowań wymagała koordynacji i zaangażowania wielu osób, ale tak jak i poprzednia „Biała Niedziela” akcja została bardzo dobrze przyjęta przez okoliczną ludność. Największym powodzeniem cieszył się japoński pediatra, którego dzieci nie odstępowały go ani na krok nawet po przebadaniu. Dzieciaki próbowały uczyć naszych misjonarzy arabskich słów, a dziecięca drużyna karate przybyła w kimonach, po to by zmierzyć się w pojedynku z prawdziwym japończykiem.

Szczęśliwe dzieci i pełne aprobaty wyrazy twarzy dorosłych po raz kolejny dowodzą słuszności prowadzenia takich akcji. Podczas tej ostatniej udzielono porad i pomocy medycznej ponad 100 pacjentom. Dowódca PKW ppłk Jarosław Gromadziński na brak popularności nie narzeka z uwagi na to, że przedstawiciele lokalnych władz już rywalizują między sobą o wybór miejsca na następną taką akcję planowaną na początek lipca.

kmdr ppor. Andrzej Czekaj
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!