Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
Na misji zdarzają różne sakramenty święte -śluby, pierwsze komunie a nawet chrzty. Człowiek czasami nawet w takim miejscu dostrzega Boga i chce się z nim pojednać – mówi kapelan Polskiej Grupy Bojowej ks. mjr Paweł Wójcik.
2007-06-13

Jak w prawie każdą niedzielę wieczór namiot klubu żołnierskiego w Sharanie cichnie. Nie słychać uderzeń bil na stole bilardowym, nawet rozmowy z krajem są cichsze niż normalnie. Połowa klubu staje się na czterdzieści minut małą kaplicą. Ks. Paweł przygotuje prowizoryczny ołtarz z kilku stołów, zapala świece, stawia krzyż. Kaplica zapełnia się żołnierzami. Po kilku minutach nie ma wolnych krzeseł a po paru chwilach są problemy z miejscami stojącymi. Rozpoczyna się msza święta.

Posługa kapłańska na misji to nie tylko celebrowanie liturgii, ale również rozmowy indywidualne z żołnierzami. Czasami jest to pomoc w podjęciu jakieś indywidualnej decyzji. Rozmawiamy o wszystkim. Teraz najczęściej o kłopotach rodzinnych.- mówi ks. Wójcik. Żołnierze najbardziej przeżywają rozstanie z bliskimi- żonami, mężami, dziećmi, czy dziewczynami. I nieważne czy jest to ich pierwsza, czy kolejna misja- dodaje kapelan.

Spotkania i rozmowy ks. Paweł prowadzi przez cały tydzień. Wieczorami odbywa się kurs przedmałżeński, na który również nie brakuje chętnych. Największym problemem ks. Pawła jest dotarcie do wszystkich polskich żołnierzy. Utrudniony transport do niektórych baz uniemożliwia mu prowadzenie regularnej posługi kapłańskiej.

Takich problemów nie mają żołnierze pełniący służbę w bazie Bagram. W kaplicy, która została zbudowana 2 lata temu jest około czternastu kapelanów i każdy z nich innego wyznania. Tydzień liturgiczny, który wywieszony jest na ścianie kaplicy wypełniony jest do granic możliwości- mówi ks. kpt. Charles Montoya z kościoła Babtystów. Są tu katolicy, protestanci, żydzi, mormoni, adwentyści dnia 7 i wielu innych –dodaje ks. Montoya Sama kaplica robi wrażenie. Jest przygotowana na siedemset osób. Dla połowy modlących są przygotowane krzesła, pod którymi znajdują się biblie – powiedział sierżant Auston Fulk opiekujący się na co dzień kaplicą. Gdy nie ma mszy odbywają się tu odprawy, spotkania chórów oraz warsztaty liturgiczne. Ostatnio miało tu miejsce uroczyste przyznanie obywatelstwa niektórym żołnierzom z armii Stanów Zjednoczonych.

W Bagram znajdują się również dwa meczety. Jeden jest ogólnie dostępny, drugi znajduje się w egipskim szpitalu. Większość wiernych przychodzi jednak od nas, gdyż u nas jest imam, który odprawia modły- powiedział kpt. Mattulla Cammoll z egipskiego szpitala. Meczet wielkością przypomina kaplicę Polskiej Grupy Bojowej. Nie ma tu mowy o innym przeznaczeniu niż dom modlitwy. Duża cześć jest przeznaczona dla mężczyzn, a za kotarą miejsce na modlitwy kobiet. Oprócz czasu modlitw panuje tu cisza.

Msza kończy się. Żołnierze rozchodzą się do namiotów. Kapelan chowa krzyż i gasi świece. Za tydzień następne spotkanie z ks. Pawłem w małym namiocie w bazie Sharana.

Wojciech Majeran
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!