Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
Obchody Święta Żandarmerii Wojskowej rozpoczęły się w campie Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNDOF na Wzgórzach Golan od uroczystej zbiórki w dniu 13 czerwca.
2007-06-15

Do uroczystej zbiórki zebrali się prawie wszyscy polscy żandarmi służący w plutonie policji wojskowej UNDOF. Nieobecni byli tylko ci, którzy wykonywali w tym czasie swoje zadania. Odczytano okolicznościowy rozkaz dowódcy kontyngentu, w którym dowódca wyróżnił prawie wszystkich żołnierzy plutonu żandarmerii (MP - military police). Dowódca PKW ppłk Jarosław Gromadziński podziękował żandarmom za rzetelną współpracę i sumienne wykonywanie obowiązków, a także wręczył im pamiątkowe ryngrafy i dyplomy uznania. Pułkownik Gromadziński zwrócił się do zebranego stanu osobowego kontyngentu słowami piosenki: „Żołnierze - Kochajmy Żandarmów”

Misjonarze w szkarłatnych beretach nierzadko w 40-50 stopniowym upale, kontrolują między innymi przestrzeganie obowiązujących prędkości pojazdów. W kraju gdzie oficjalnych przepisów ruchu drogowego nie ma, a środkiem dróg wędrują stada zwierząt domowych, na ulicach bawią się dzieci a piesi spacerują wedle swego uznania, zdjęcie nogi z gazu jest bardziej koniecznością niż nakazem. Są jednak wyjątki - „komwbojów na drodze nie brak – rekordziści jechali po takich drogach nawet 130 km/h”- mówi chor.szt. Wojciech Jankowski -

Polscy żandarmi stanowią najliczniejszą grupę w plutonie policji UNDOF, jest ich 11 rozmieszczonych na 3 głównych posterunkach. Posiadając uprawnienia funkcjonariuszy dochodzeniowych i inspektorów ruchu drogowego. Z tego powodu prowadzą wszystkie sprawy wypadków drogowych, wypadków związanych z utratą zdrowia i życia żołnierzy, jak również zajmują się działalnością profilaktyczno-prewencyjną. Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i dyscypliny, przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii prowadzi przydzielony do batalionu funkcjonariusz ŻW – chor. Grzegorz Bieniek, sprawując pieczę nad wszystkimi żołnierzami batalionu.

kmdr ppor. Andrzej Czekaj
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!