Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
„Wiem że przed żołnierzami ppłk Stręka stoi poważne zadanie, ale jestem pewien, że podołają. Wasza jednostka ma doświadczenie w prowadzeniu operacji pokojowych. Żaden inny naród nie jest tak podobny do narodu afgańskiego jak polski(…)”
2007-06-15

„(…)Oba wasze narody znajdowały się pod sowiecką okupacją i oba wyszły z tego zwycięsko. Nie mam wątpliwości, że dzisiaj Polska Grupa Bojowa pisze nowy rozdział w historii polskiej obecności w Afganistanie" – mówił płk Martin P. Schweitzer dowódca 4 BCT.

Słowa te padły w bazie Sharana 14 czerwca br. w czasie ceremonii przekazania odpowiedzialności za część prowincji Ghazni i Paktika. Na ten moment czekali nie tylko żołnierze z Polskiej Grupy Bojowej, ale także cała Polska i nasi sojusznicy. Od tego momentu to właśnie polscy żołnierze będą tymi, którzy przejęli na siebie trudne zadanie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa dla ludności zamieszkującej kilkanaście dystryktów w obu prowincjach.

Do tej pory zadania te realizowali żołnierze amerykańscy z 73 Pułku Kawalerii wchodzącego w skład 4 Brygadowej Grupy Bojowej. Teraz miejsce żołnierzy ppłk Davida J. Woodsa w strukturze 4 BCT zajęli podwładni ppłk Adama Stręka, głównie z 18 bielskiego batalionu desantowo-szturmowego i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

TOA
Ceremonia przekazania odpowiedzialności czyli Transfer of Authority (TOA) odbyła się w podniosłej atmosferze. Uczestniczyli w niej m.in. dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gen. bryg. Marek Tomaszycki, wiceambasador RP w Afganistanie Piotr Krawczyk, gubernator prowincji Paktika Mohammad Akran Khpalwak, dowódca 2 Brygady Afgańskiej Armii Narodowej płk Said Malad, dowódca Afgańskiej Policji w prowincji Paktika gen. Sahdar Mohammad Zazaj, dowódca 3 Brygady Border Police (straż graniczna) gen. Abdul Hamsa, przedstawiciele parlamentu i władz lokalnych.

W swoim przemówieniu gubernator prowincji Paktika Mohammad Akran Khpalwak podziękował żołnierzom amerykańskim za pięć miesięcy współpracy. Wyraził nadzieję, że z Polakami będzie mu się działać równie dobrze. Podkreślił, że Afgańczycy doceniają każdą pomoc, bo choć z każdym dniem afgańskie siły bezpieczeństwa są coraz silniejsze to nadal potrzebna jest im pomoc ze strony sił koalicji.

- Dzisiaj jest dzień, w którym definitywnie zmienia się charakter naszej misji w Afganistanie. Dwa miesiące temu polski kontyngent uczestniczył jako część sojuszniczej operacji Enduring Freedom. Jego głównym zadaniem było rozminowanie wybranego obszaru Afganistanu. Nowy polski kontyngent, którym mam zaszczyt i honor dowodzić, rozpoczyna dzisiaj nowy rozdział w historii naszej obecności w Afganistanie. Teraz jesteśmy częścią misji ISAF – podkreślał w swoim przemówieniu dowódca PKW gen bryg. Marek Tomaszycki. Zwracał uwagę, że głównym zadaniem tej misji jest stabilizowanie sytuacji w Afganistanie i przywracanie spokoju i szans rozwoju. Dlatego w składzie PGB i całego PKW znalazły się nie tylko zespoły bojowe, ale również grupy doradczo-szkoleniowe, których głównym zadaniem będzie wspieranie i szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, policji i wojska. Strona polska zamierza położyć duży nacisk na działalność CIMIC, tak by wnieść swój wkład w podniesienie poziomu życia ludności afgańskiej.

Reprezentujący ambasadora RP w Afganistanie wiceambasador Piotr Krawczyk zwracał uwagę na wspólne punkty w historii obu narodów, głównie te związane ze zwalczaniem dominacji sowieckiej w latach 70. i 80. XX wieku. – Oba nasze narody cenią wolność i honor. Dzisiaj oba nasze narody są wolne i my jesteśmy tutaj, by pomóc naszym afgańskim braciom cieszyć się ich wolnością. Wiemy, że nasi żołnierze nie muszą obawiać się prawdziwych Afgańczyków. – podkreślał wiceambasador.

Obalenie mitów
Choć tak naprawdę polska misja w Afganistanie rozpoczęła się niespełna trzy miesiące temu już narosło wokół niej wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Zadaniem Polaków nie jest polowanie na talibów, ani na nikogo innego. Oczywiście jesteśmy przygotowani do różnego rodzaju działań, ale naszym podstawowym celem jest pomoc w tworzeniu warunków do rozwoju Afganistanu i stabilizacji sytuacji w tym kraju. Chcemy i włączamy się aktywnie w akcję zdobywania serc i umysłów Afgańczyków.

14 czerwca nastąpił TOA w strefie działań Polskiej Grupy Bojowej. Oznacza to tyle, że teraz polscy żołnierze będą wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa w utrzymaniu porządku i spokoju. Jednak nasza tzw. strefa, choć znajduje się w dwóch prowincjach Ghazni i Paktika nie obejmuje ich w całości. Polacy odpowiadają za kilkanaście dystryktów (niższy szczebel administracji terenowej) rozmieszczonych w obu tych prowincjach.

Poszczególne elementy składowe Polskiego Kontyngentu Wojskowego osiągały swoją gotowość do działania już wcześniej. Dla przykładu działający w prowincji Paktia Zespół Mentorski (OMLT) prowadzi działalność szkoleniowo-doradczą z jednym z batalionów afgańskiej armii już od początków marca, a swoją certyfikację przeszedł w połowie kwietnia. Ceremonia TOA w FOB Sharana to ważne wydarzenie w krótkiej historii PKW, ale dotyczy to głównie Polskiej Grupy Bojowej.

Jacek Matuszak
Sekcja informacyjno-prasowa PKW Afganistan
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!