Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
W sobotę 16 czerwca 2007 roku w jednej ze szkół podstawowych w dystrykcie Wazi Khwa w obszarze odpowiedzialności Polskiej Grupy Bojowej (południowa część prowincji Paktika) zorganizowany został dzień medyczny.
2007-06-19

Inicjatorami oraz organizatorami przedsięwzięcia byli spadochroniarze z Zespołu Bojowego C, oficerowie z Grupy Wsparcia CIMIC oraz sekcja medyczna Zespołu. Wydatnej pomocy udzielili również: naczelny lekarz w dystrykcie Wazi Khwa dr NAJIBULLAH oraz amerykański lekarz dr Gleen EDWARDS. Celem spotkania było przybliżenie młodym Afgańczykom podstawowych zasad higieny osobistej oraz ocena poziomu zdrowia dzieci w wieku szkolnym, tak aby można było
w dłuższej perspektywie udzielać skutecznej pomocy.
Spotkanie podzielone zostało na trzy części. Pierwszym elementem był wykład dotyczący podstawowych zasad higieny osobistej wygłoszony przez dr NAJIBULLAHA. Doktor zapoznał uczniów z elementarnymi zagadnieniami związanymi z ochroną zdrowia takimi jak: mycie rąk przed posiłkiem, dbanie o higienę jamy ustnej, czystość włosów, skóry itp. Jak stwierdził dr Najibullah „w przypadku warunków klimatycznych występujących
w Afganistanie higiena osobista ma kolosalne znaczenie w kontekście ochrony zdrowia. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i występowania licznych chorób”.
Kolejnym przedsięwzięciem było przeprowadzenie badań profilaktycznych. Badania prowadzone były przez mjr dr Andrzeja SOSNOWSKIEGO, któremu asystowali maj. Gleen EDWARDS oraz dr NAJIBULLAH. Jak twierdzi dr SOSNOWSKI „naszym głównym celem było dzisiaj zdiagnozowanie i ocena sytuacji medycznej wśród dzieci w wieku szkolnym. Muszę przyznać, że skala i różnorodność schorzeń oraz powikłań występujących wśród dzieci afgańskich jest olbrzymia. Rozpoznaliśmy dzisiaj sporą liczbę chorób dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego, cześć uczniów skarżyła się na dolegliwości dermatologiczne”.
Najbardziej radosną i przyjemną częścią dnia medycznego było wydanie dzieciom podstawowego zestawu do utrzymania higieny osobistej. W skład zestawu wchodziły min.: 2 mydła, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, szampon, ręcznik, gąbka do mycia ciała. Łącznie wydano ponad 400 zestawów. Zdaniem dyrektora szkoły Pana ALLAHODINA „akcje tego typu są niezwykle pożyteczne i w znacznej mierze przyczyniają się do poprawy sytuacji medycznej w całym dystrykcie”. Dyrektor wyraził nadzieję, iż pomoc Polaków nie ograniczy się tylko i wyłącznie do jego szkoły, ale również będzie prowadzona na obszarze całego dystryktu.
Jak twierdzi por. Marcin OŻDŻYŃSKI z Grupy Wsparcia CIMIC „poprzez podejmowanie akcji takich jak ta dzisiejsza pragniemy uzmysłowić lokalnym społecznościom, iż nasza obecność niesie ze sobą konkretne działania. Jesteśmy tu po to, aby pomóc Afganistanowi; pomóc Afgańczykom. Podejmując się projektów w zakresie ochrony zdrowia, pomocy medycznej dotykamy jednego z najbardziej newralgicznych punktów w krajobrazie społeczności lokalnych. Jesteśmy świadomi jak wielkie są zapóźnienia, jak wiele musi być wykonane aby osiągnąć poziom normalności”.
Pod koniec pobytu w szkole zaproszeni przez dyrektora dowódca Zespołu Bojowego C i najważniejsze osoby prowadzące dzień medyczny mogły pijąc miejscową herbatę porozmawiać o bieżącej sytuacji, problemach codziennych Afgańczyków i szkolnictwa. Niestety, ujmując w skrócie obraz sytuacji nie przedstawia się najlepiej. Obawy nauczycieli o ich życie, groźby ze strony Talibów nie czynią ich pracy łatwą i bezpieczną. Dla żołnierzy zaś świadomość, że pomagając innym narażają ich w pewien sposób jest czynnikiem, który trzeba będzie brać ciągle pod uwagę prowadząc tę wojnę „o serca i umysły” ludzi, którzy pragną żyć w spokoju i pokoju.

W dystrykcie Wazi Khwa istnieją 23 placówki oświatowe (w tym 3 szkoły żeńskie), w których wiedzę zdobywa łącznie około 7350 uczniów. Na terenie całego dystryktu istnieje zaledwie jedna przychodnia zdrowia z jednym lekarzem oraz 8 osobami personelu medycznego.


kpt. Janusz Wdowski
do galerii>>>Praca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!