Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
17 czerwca br. Minister Obrony Narodowej Pan Aleksander SZCZYGŁO odwiedził żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie.
2007-06-19

Po krótkim przywitaniu przez dowódcę PKW ppłk Artura DĘBCZAKA i przedstawicieli armii libańskiej delegacja przejechała do NAQOURA – miejsca stacjonowania żołnierzy Polskiego Batalionu Logistycznego, gdzie po przedstawieniu kierowniczej kadry PKW, Minister spotkał się z dowódcą UNIFIL gen. dyw. Claudio GRAZIANO. Na konferencji prasowej Ministra i dowódcy UNIFIL gen. GRAZIANO bardzo wysoko ocenił działanie polskiego kontyngentu, podkreślając po raz kolejny, ze bez polskich żołnierzy UNIFIL nie mógłby funkcjonować. Zapytany przez polskiego dziennikarza o słabe strony polskich żołnierzy odpowiedział, że takich nie nie ma. Dodał, że nie jest to tylko jego opinia.
Następnie delegacja udała się na pokaz sprzętu i działania żołnierzy Batalionu Logistycznego. Po informowaniu operacyjnym, gdzie zapoznano się ze strukturą i działaniem PKW, Minister SZCZYGŁO udał się na lunch i spotkanie z żołnierzami Batalionu Logistycznego. Zaskoczenie żołnierzy było bardzo duże, gdy członkowie delegacji, jak każdy żołnierz stanęli z tacami, czekając cierpliwie na swoją kolejkę.
Wielu z naszych żołnierzy nie omieszkało skorzystać z okazji do wspólnego zdjęcia z Ministrem i towarzyszącymi mu generałami. Zdjęciom nie byłoby końca, gdyby nie bardzo napięty program wizyty.
Kolejnym jej punktem była kompanii remontowej w TIBNINE, gdzie Minister zapoznał się z zakresem jej działania oraz odwiedził stanowiska pracy żołnierzy kompanii.
Delegacja odwiedziła również jednostkę armii libańskiej, której dowódca dziękował Ministrowi za podarowane kontenery kwaterunkowe dla żołnierzy libańskich.
Baza „Cervantes” to następny punkt programu. Z krótkim briefingiem czekał tam dowódca Strefy Wschód gen. brygady Martin-Ambrosio MERINO RAMON. Dowódca polskiej kompanii manewrowej, stacjonującej w sektorze wschodnim kpt Daniel MACIEJEWSKI szybko zapoznał delegację z zadaniami i strefą odpowiedzialności Polaków. Zaraz potem, w nowiutkich Land-Roverach, udaliśmy się na posterunek UN 4-30, gdzie służbę pełnią polscy żołnierze. Tam szybka informacja i oczywiście niekończące się zdjęcia z pięknymi krajobrazami granicy libańsko-syryjskiej w tle. Wizyta na posterunku trwała krótko, bo czas wizyty był ograniczony, na dodatek z hiszpańskiego centrum operacyjnego przyszła wiadomość o kolejnym ostrzale rakietowym terenu Izraela.
Ostatnim punktem bardzo intensywnego programu była wspólna kolacja Ministra i towarzyszących mu: zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysława Stachowiaka oraz Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Waldemara Skrzypczaka z żołnierzami kompanii manewrowej. Stamtąd delegacja odjechała do Bejrutu.

kpt. Andrzej Górka
do galerii>>>Praca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!