Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
W dniach 23-25 czerwca w Polskim Kontyngencie Wojskowym przebywał dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak oraz towarzyszący mu dowódca 6 Brygady Desantowo-Szturmowej gen. bryg. Jerzy Wójcik.
2007-06-25

Dowódca Wojsk Lądowych zapoznał się z warunkami bezpieczeństwa w rejonie odpowiedzialności polskich pododdziałów oraz sytuacją logistyczną w poszczególnych bazach. Spotkał się ze ścisłym dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Ważnym elementem pobytu była wizyta w bazie Wazi-Khwa. W jej trakcie gen. broni Waldemar Skrzypczak, gen bryg, Jerzy Wójcik oraz dowódca PKW gen. bryg. Marek Tomaszycki spotkali się z żołnierzami pełniącymi misję w tej bazie. Goście zapoznali się z warunkami socjalno-bytowymi w jakich na codzień mieszka wojsko. Ze szczególnym zainteresowaniem gen. broni Skrzypczak wysłuchał opinii na temat sprzętu i wyposażenia żołnierzy.

Przyjechałem, by zobaczyć jakie jeszce problemy mają moi żołnierze. Jest jeszcze kilka spraw, które powinniśmy rozwiązać, ale nie mają one wpływu na zdolność bojową. Poziom morale i stopień przygotowania do wykonywania zadań oceniam bardzo wysoko. Podobne opinie wyrażali nasi amerykańscy partnerzy. Nasi żołnierze wzięli już udział w kilku operacjach, gdzie wykazali swój profesjonalizm i dobre przygotowanie – podkreślił dowódca Wojsk Lądowych. Jego zdaniem nie ma podstaw, by mówić o jakimkolwiek buncie wśród żołnierzy. - Dwóch żołnierzy powróci ze mną do kraju na własną prośbę. Ich wyjazd nie wpłynie w żaden sposób na zdolność bojową zespołu bojowego, w którym pełnili służbę. Każdy ma prawo zrezygnować z misji, ale w żadnym razie nie możemy mówić o jakimkolwiek buncie. Zresztą najlepszym tego przykładem jest fakt, że spotkałem się tylko z niewielką grupą żołnierzy z bazy Wazi-Khwa, gdyż zdecydowana większość z nich znajduje się poza bazą wykonując normalne zadania bojowe.

W trakcie pobytu dowódca Wojsk Lądowych spotkał się także z ambasadorem RP w Afganistanie Jackiem Najderem oraz gen. broni Mieczysławem Bieńkiem.

Jacek Matuszak
sekcja informacyjno-prasowa PKW Afganistan
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!