Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
28 czerwca na poligonie w Nowej Dębie zakończyły się ćwiczenia pk. „Eufrat IX”. Szkolenie było podsumowaniem 3-miesięcznego okresu przygotowań IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
2007-06-29

„Eufrat IX” był zarazem ostatnim sprawdzianem dla polskich żołnierzy wyjeżdżających w lipcu na iracką misję. W trwającym przez 7 dni ćwiczeniu wzięło udział ponad 900 żołnierzy z jednostek wystawiających kontyngent oraz 2 Korpusu Zmechanizowanego, który przygotował „Eufrat IX”.

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie ćwiczyli żołnierze z: 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej (1WDZ), 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (25BKPow), 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21BSP), 49 Pułku Śmigłowców Bojowych i 10 Brygady Logistycznej. Oprócz Polaków w szkoleniu wzięli udział Litwini oraz kilkudziesięciu żołnierzy z USA. Kolejnym dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe w Iraku (z ang. Multinational Division Central South, MND CS) będzie gen. bryg. Tadeusz BUK, na co dzień dowódca 1 WDZ, która stanowi trzon IX zmiany PKW w Iraku. Jego zastępcą będzie gen. bryg. Ireneusz BARTNIAK, dowódca 25 BKPow. Na nowodębskim poligonie żołnierze ćwiczyli przede wszystkim takie elementy działania, jak: odparcie ataku na bazę, wyjście z zasadzki, wsparcie zaatakowanego konwoju, operacje przeszukiwania budynków i zatrzymywania podejrzanych osób, sprawdzanie pojazdów na tymczasowym punkcie kontrolnym. Dla potrzeb szkolenia skumulowano bowiem te sytuacje, które w codziennej służbie w Iraku niosą ze sobą największe niebezpieczeństwo.

27 czerwca ćwiczących żołnierzy odwiedził minister obrony narodowej Aleksander Szczygło oraz dowódca Dowództwa Operacyjnego gen. broni Bronisław Kwiatkowski i dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak. Szkolnie obserwowali również licznie zgromadzeni dziennikarze. - Nie jest to misja łatwa. Sytuacja w Iraku jest trudna, ale kiedy wysyła się żołnierzy na misje, to nie wysyła się do miejsc, gdzie jest spokój - powiedział minister ON na konferencji prasowej. Wątpliwości, co do wysokich umiejętności polskich żołnierzy, nie ma kolejny dowódca MND CS. - Głęboko wierzę, że za sześć miesięcy i cztery dni wrócimy z Iraku cali i zdrowi. To świetnie przygotowani żołnierze do pełnienia tej misji – ocenił swoich podwładnych gen. bryg. Tadeusz Buk. Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość spośród 900 osobowego kontyngentu ma za sobą służbę w Iraku, Afganistanie czy Kosowie. Dla sporej grupy żołnierzy jest to już trzecia bądź druga misja w Iraku. Na zakończenie wizyty Aleksander Szczygło uroczyście pożegnał żołnierzy wyjeżdżających do Iraku, a następnie spożył wraz z nimi posiłek. - Myślę, że to zadanie nie jest ponad wasze siły i możliwości. Nie zaniedbano niczego, co wpływa na wasze bezpieczeństwo - powiedział, przemawiając do żołnierzy, minister ON. Swoich podwładnych pożegnał również osobiście dowódca 21BSP gen. bryg. Janusz Bronowicz, który specjalnie na tę okazję przybył do Nowej Dęby.

Zadaniem polskich żołnierzy, którzy już wkrótce zasilą szeregi Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe, będzie szkolenie irackich sił bezpieczeństwa oraz wspieranie działań antyterrorystycznych w irackiej prowincji Al Quadisiyah.

Biuro Prasowe ćwiczeń „Eufrat IX”
do galerii >>> galeriaPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!