Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
W dniu 18 marca 2014 r. w imieniu Ministra Obrony Narodowej, Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński podpisał Porozumienie dot. zabezpieczenia logistycznego PKW ORLIK 5 w misji Air Policing.
2014-03-19

   Umowa wejdzie w życie po podpisaniu jej przez Szefa Sztabu Sił Powietrznych Litwy płk Audronisa Navickasa. Mając na uwadze zbliżającą się misję Air Policing Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytorium państw bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii, DO RSZ opracowało Porozumienie Techniczne, które w sposób kompleksowy reguluje zasady zabezpieczenia logistycznego naszego kontyngentu podczas stacjonowania na Litwie. Zasadnicze siły i środki będą dyslokowane w bazie lotniczej Siauliai, a nawigatorzy naprowadzania pełnić będą służbę w CRC w Karmelavie. PKW ORLIK 5 będzie realizował misję od 1 maja 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2014 r.

<<<<<FOTOGALERIA>>>>>

   Przejęcie zadań przez PKW od kontyngentu amerykańskiego zbiega się z przypadającą w tym roku 10. rocznicą ochrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich przez lotnictwo NATO. Misja realizowana jest od marca 2004 roku, czyli od wstąpienia państw bałtyckich do NATO, a Polska bierze w niej udział od 2006 roku, już po raz piąty. W tym okresie w operacji uczestniczyły kontyngenty z 14 państw NATO, w tym: Belgii, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA. Początkowo uważano, że powinna mieć ona charakter tymczasowy ze względu na znikome zagrożenie w regionie, ale po szczycie NATO w 2012 r. Air Policing otrzymała status bezterminowy i jest, jak powiedział w dniu 10 stycznia 2014 r. zastępca Sekretarza Generalnego NATO Alexander Vershbow podczas spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych Litwy Linasem Linkevičiusem, przykładem implementacji Inicjatywy Smart Defence, sztandarowego projektu Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Tekst: płk dr Zbigniew Lenarczyk (Szef OZKW, DO RSZ)
Zdjęcie: st. chor. Arkadiusz DwulatekPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!