Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
Zadaniem XV zmiany PKW Afganistan jest zakończenie udziału polskich żołnierzy w ramach misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) wraz z przetransportowaniem polskiego mienia i sprzętu do kraju.
2014-06-12

   W zależności od sprawności technicznej, wartości bojowej oraz kosztów transportu, mienie PKW Afganistan podlega zagospodarowaniu poprzez jego powrót do kraju lub przekazanie na cele charytatywne afgańskiej społeczności oraz wybrakowaniu w przypadku niskiej wartości mienia i braku jego przydatności dla strony afgańskiej. Mienie zakwalifikowane do powrotu do kraju jest wysyłane w ramach zaplanowanych transportów lotniczych oraz transportów multimodalnych.
W skład XV zmiany PKW Afganistan wchodzi Zespół Zabezpieczenia i Przygotowania Transportu (ZZiPT). Zespół tworzą logistycy – specjaliści ds. transportu, którzy w kraju służą między innymi w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej oraz Centrum Kierowania Ruchem Wojsk w Oleśnicy. Żołnierze są wysokiej klasy specjalistami, którzy na co dzień zajmują się organizacją wojskowych transportów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Żołnierze ZZiPT służąc w kraju wysłali sprzęt i mienie wojskowe wszelkimi rodzajami transportu do wszystkich zakątków świata gdzie na misjach służyli i służą polscy żołnierze.

   Szefem ZZiPT jest podpułkownik Wojciech Grzybowski, który w kraju pełni obowiązki Szefa Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze. Pułkownik Grzybowski z dumą podkreśla profesjonalizm i wiedzę swoich żołnierzy: Nie ma sprzętu, wyposażenia i towaru którego byśmy nie umieli przygotować i wysłać. Moi żołnierze potrafią zaplanować i zrealizować każdy rodzaj transportu: morski, kolejowy, powietrzny i drogowy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Potrafimy wysłać wszystko w dowolne miejsce na świecie z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa, tak aby ładunek dotarł terminowo na miejsce cały i nienaruszony.

<<<<<FOTOGALERIA>>>>>

   Ktoś kto nie zna się na zasadach tworzenia tzw. jednostek ładunkowych (transportowych) i samym transporcie może pomyśleć, że to nic prostszego do wykonania. Bardzo się myli, tak naprawdę trzeba perfekcyjnie stosować przepisy i zasady tworzenia takich jednostek ładunkowych. Przygotowanie transportu powietrznego to taka aptekarska robota– mówi Szef ZZiPT
Wszyscy żołnierze zespołu to doświadczeni misjonarze, którzy wykonywali już różne zadania transportowe na misjach. Żołnierze zespołu z racji wykonywanych przez siebie funkcji w kontaktach z żołnierzami innych armii, cywilnymi kontraktorami płynnie posługują się językiem angielskim oraz posiadają międzynarodowe świadectwa i certyfikaty dopuszczające ich do wykonywania swoich obowiązków według obowiązujących na całym świecie procedur transportowych.

   ZZiPT na misji w Afganistanie składa się z 4 grup: planowania, kontroli oraz 2 grup transportu i załadunku. Łącznie cały zespół liczy: 31 logistyków – transportowców. Najczęściej żołnierzy ZZiPT można spotkać na tzw. Yardzie 8 (jest to wydzielony teren bazy Bagram, tam właśnie znajduje się cały polski sprzęt i mienie) gdzie żołnierze organizują, przygotowują do przesłania do kraju sprzęt i jednostki ładunkowe oraz na lotnisku gdzie fizyczne wraz z amerykańską obsługą lotniska oraz statków powietrznych pakują sprzęt i mienie na pokłady samolotów.

   Żołnierze ZZiPT przybyli do Afganistanu jako pierwsi żołnierze XV zmiany PKW Afganistan już na przełomie marca i kwietnia. Od razu przystąpili do realizacji stojących przed nimi zadań i rozpoczęli wysyłkę sprzętu naszych żołnierzy różnymi typami samolotów do Polski.
Żołnierzy ZZiPT w bazie Bagram wyróżnia specjalny znak, który mają umieszczony na swoim sprzęcie przeładunkowo – transportowym. W biało – czerwonym kole znajduje się sylwetka samolotu transportowego z hasłem „Deeds Not Words” oraz angielską nazwą zespołu TSE – Transport Support Element. Twórcą emblematu jest kpt. Dobromir Łosowski.
Obecnie już około 70 proc. sprzętu, którego polscy żołnierze używali w Afganistanie zostało zagospodarowane. Część tego sprzętu i wyposażenia (40 procent), wróciła do kraju blisko 20 procent zostało wybrakowane i zutylizowane, bo operacja ta ze względu na niską wartość mienia i sprzętu była bardziej opłacalna niż transport do kraju. Resztę wyposażenia (10 proc.) otrzymały organizacje charytatywne w Afganistanie.

Tekst: kpt. Leszek Radzik
Zdjęcia: st. chor. Waldemar Młynarczyk, kpt. Leszek RadzikPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!