Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
Za dwa tygodnie rozpocznie się największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP pk. ANAKONDA 14.
2014-09-09

ANAKONDA-14 to największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym. W dniach od 24 września do 3 października br. na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych (Czech, Estonii, Holandii,  Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych).

Celem ćwiczenia będzie zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia.
W ćwiczeniu prowadzona będzie również współpraca z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP.

Przez ostatnich osiem lat ćwiczenie ANAKONDA ewaluowało z przedsięwzięcia typowo wojskowego, poprzez ćwiczenie z udziałem sektora pozamilitarnegow wymiarze krajowym, następnie regionalnym, aż do ćwiczenia sojuszniczegoz aktywnym udziałem państw - członków NATO. W wyniku tych zmian ćwiczenia stało się jednym ze stałych punktów szkolenia sojuszu północnoatlantyckiego.

W świetle zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowegow wymiarze regionalnym jak i globalnym, ćwiczenia takie jak Anakonda-14 nabierają szczególnego znaczenia. Potwierdzeniem tego jest udział kontyngentów narodowych ośmiu krajów NATO, które wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

ANAKONDĘ od samego początku, czyli od 2006 roku w cyklu dwuletnim przygotowuje i prowadzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas tegorocznej ANAKONDY zaplanowano m.in.: Dzień Obserwatora na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce (w dniu 1 października br.) oraz Dzień Dostojnych Gości na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu (w dniu 2 października br.). Ceremonia otwarcia ćwiczenia odbędzie się 24 września w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Media zainteresowane relacjonowaniem przebiegu ćwiczenia proszone sąo przysyłanie zgłoszeń akredytacyjnych do Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów SZ w nieprzekraczalnym terminie do: 12 września br. (media zagraniczne) oraz do 22 września br. (media lokalne) na adres: media.anakonda14@mon.gov.pl


Przedstawiciele mediów ubiegający się o akredytację proszeni są o dostarczenie następujących danych: imię i nazwisko, redakcja, PESEL, seria i nr dokumentu tożsamości ze zdjęciem, telefon kontaktowy, numer rejestracyjny wozu satelitarnego.


Uwaga!

Centrum Prasowo - Informacyjne Ćwiczenia będzie funkcjonowało w Bemowie Piskim od 23 września do 3 października br. Przed terminem otwarcia Centrum prośby o informacje należy kierować do:

mjr Marek Pietrzak

Szef Centrum Prasowo – Informacyjnego Ćwiczenia

Tel: +48 685-54-44

E-mail: mpietrzak@mon.gov.pl 

 

https://www.youtube.com/watch?v=pYAts4zV9F4&feature=youtu.be


Więcej informacji na temat ćwiczenia:

Strona internetowa ćwiczenia:     www.anakonda.do.wp.mil.pl

Dowództwo Operacyjne RSZ:      www.do.wp.mil.pl
Praca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!